petek, 11. november 2011

vaja 3

Matična plošča
Na matično ploščo se vstavijo vse sestavine, kot so: procesor, bralno pisalni pomnilnik(RAM), zunanji pomnilnik . Na matično ploščo se priključijo lahko tudi moško tipkovnico, USB, itd. Matična plošča ima pa tudi zelo pomembni sestavni del in sicer je to sistemski nabor. Sistemskinabor povezuje ostale komponente me seboj. kakšno zmoglivost ima računalnik je vse odvisno od sistematičnega nabora. Sistematični nabor je velikokrat radeljen na takoimenovan severni in južni most. In sicer severni most skrbi za komunikacijo procesorja z pomnilnikom. Ima pa tudi velikokrat le eno vodilo, ki pa je povezana na južni most. južni most pa skrbi za V/I naprave ter seveda tudi druge vmesnike


Značilna matična plošča ATX; vir: wikipedija


Pomnilnik

Pomnilnik je najbolj pomemben del v računalniku. Njegova glavna oziroma pomembna naloga je shranjevanje podatkov . V tem pomnilniku so shranjeni vsi ukazi in vsi podatki vseh aplikacij, ki so se v tistem trenutku izvajali.


Slika:RAM n.jpg

Različne vrste RAM pomnilnikov


Vodila
Vsi podatki, ki ki so v mikroračunalniku, kot vsi ostali nslovi ukazov potujejo po vodilih. Vodila so lahko vzporedna ali pa zaporedna. Vzporedna vodila so v notranjosti računalnika, kar pomeni , da ima veliko linij, to pomeni, da potujejo po več linijah hkrati. Pri tem je pomembno omeniti, da je vzporedno vodilo v prednosti, ker je zelo hiter.Zaporedno vodilo pa je po navadi zunaj računalnika, oziroma povezuje med računalnikom in neko zunanjo povezavo, na primer USB.Pomembno je omeniti, da je pri tem hitrost veliko slabša, kot pri vzporednem vodilu. Vendar se v mikroračunalniku večinoma uporablja le vzporedna vodila. Povezave, ki so pa med procesorji v mikroračunalniških omrežijpa so izvedene z zaporednimi vodili
Slika:Pci-slots.jpg
PCI vodilo na matični plošči računalnika


Vhodno/izhodne enote
Pomembna naloga pri vhodno/izhodnih enot je ta, da posreduje shranjene podatke v računalnik ter hranjenje podatke za kasnejšo uporabo. Vhodne enote imajo nalogo, da informacijo posredujejo računalniku v obliki, kimuje razumljiva. Naloga, ki pa jo ima izhodne enote pa, da informacijo predstavijo človeku tako, da mu bo razumljiva.
Vhodne naprave so lahko na primer miška, tipkovnica, mikrofon, grafična tablica, optični bralnik, ipd.
Izhodne naprave pa so lahko zaslon, risalnik, zvočniki, tiskalnik







Osnovna Plošča:
Procesor:
intel(R) celeron(R) CPU         E1200 @ 1,60GHz
Grafična Kartica:
Grafična kartica Intel(R) G33/G31 Express Chipset Family
Pomnilnik:
Trdi disk:
 500GB 7200rpm 8MB SATA2
Ohišje:
Napajalnik:



sreda, 9. november 2011

Vaja 2

Fakulteta na katero hodim











Digitalna beseda
Informacija je dana z digitalno besedo. Osnovna enota je bit. Je sestavljena iz 8 delov  bitov. Kolikor  veliko informacij, ki nam  daje digitalna beseda, toliko ima digitalna beseda število bitov, zato je merska enota za količino informacij bit.  

Bit
Bit ali binarni znak je osnovna enota  informacij.za njegovo razlago pogosto uporabljamo številki 0 in 1. Ti dve številki lahko pomenita na ali ja, lahko tudi negativno ali pozitivno, lahko tudi plus ali minus. Oziroma  dva pomena ki sta si različna. Kaj pomenita številki je odvisno od oddajnikom in sprejemnikom,  ali tako imenovano kodo. Če se pa uporablja večkratne bite ali bajte se pa uporabljajo predpone kot so kilobiti , megabiti ali gigabiti, vendar se pretvarja z 1024 in ne 1000. Bajt se lahko imenuje tudi zlog, byte ali oktet(Francozi so ime povsem prevedli). Bajt je imel včasih velikost, ki se je spreminjala.  V današnjem računalnikih je pa  8 bitov= 1bajt. Bit označujemo z b, bajt pa z B.

Sporočilna sposobnost informacije?
Sporočilna sposobnost nam pove koliko različnih dogodkov ali stanj lahko kodiramo oziroma opišemo z digitalno besedo. Z bitom kodiramo dve  stanji, s štirimi biti kodiramo  šestnajst  stanj, in tako naprej potenciramo. Torej sporočilna sposobnost so stanja v digitalni besedi. Torej sporočilna sposobnost govori o možnem število zapisovv digitalni besedi.



Količine informacije
Kot vemo je informacij ogromno , vsakdan ob vsakem koraku. infoormacija je v različnih oblikah(npr.: števil, slikah, teksta, zvoka).Najmanj kar vemo je lahko, da o  kakšni informaciji obstaja ali ne. Na primer ali imamo gotovino v denarnici ali ne. To pomeni da imamo le en bit informacij. Torej je en bit najmanjša enota in tudi količina za merjenje informacij. Enote za merjene si pa sledijo: 1b= bit; 1B= bajt=8 bitov; 1KB= kilobajt; 1MB= megabajt;1GB= 1 gigabajt; 1TB= terabajt. Torej količina informacij govori o število bitov v digitalni besedi, ki pa so potrebni za opisdoločene informacije

četrtek, 13. oktober 2011

vaja 01



Vaja 1

Digitalni certifikat je dokument oziroma kvalificirano potrdilo, ki ga oziroma lahko imenujemo tudi elektronska osebna izkaznica. Uporabljamo oziroma služi pa za izmenjavo podatkov in dostop s katerim opravlja javna uprava.
Ideja certifikatov  je uvedla tretja oseba. To so izdajatelji kvalificiranih digitalnih potrdil. V Sloveniji so to NLB, SIGEN-CA.  Ta certifikat je za fizične osebe brezplačen, pridobimo ga pa tako, da izpolnemo obrazec, ki ga najdemo na spletni stani, in sicer na http://www.sigen-ca.si/obrazci-fo.php nato pa ob preložitvi e-mail naslova,  osebnega dokumenta in obrazca, ki smo ga doma izpolnili oddamo na  Upravni enoti. Nazaj po elektronski pošti pa pridobimo referenčno številko. Po pošti pa pridobimo avtorizacijsko kodo.
Če imetnik posumi da njegov privatni ključ ni več varen, ga mora preklicati. V primeru zamenjanih podatkov identitete, se lahko tudi označi za neveljavnega. Digitalni certifikat služi za storitve za katere se zahteva uporaba digitalnih potrdil overitelja na Ministrstvu za javno upravo.  Služi tudi za varno elektronsko komuniciranje. Kot tudi za opravljanje s podatki javne uprave.
Kvalificirana potrdila v Evropski uniji so enakovredna domačimi kvalificiranimi potrdili. Kvalificirana  potrdila iz tretjih držav so enakovredna domačim, le če je overitelj prostovoljno akreditiran v katerokoli članic Evropske Unije, in da izpolnjuje pogoje kot so: pogoj da izdaja kvalificirana potrdila in da zagotavlja storitve, ki so s strani dobrega strokovnjaka in tudi oseba, ki zahteva potrdilo mora biti obveščena o vseh pomembnih okoliščinah uporabe kvalificiranega potrdila. In mora zagotavljati da so potrdila enako, kot bi bila njegova.


Spodaj pa v obliki tutoriala predstavljam, kako se namesti digitalni podpis. Imela sem veliko problema kako se ga namesti, vendar po dolgem brskanju po internetu sem le našla na spletni strani singen-ca napotke kako se namesti digitalni podpis.




Najprej gremo na naslov, katerega smo zaprosili za digitalni podpis. Jaz sem SIGEN-CO. Na stran za prevzem potrdila.

Nato napišemo referenčno številko in avtorizacijsko številki. To so številke , ki se jih dobi, eno preko pošte, drugo pa po elektronski pošti.





Potem izberemo dolžino ključa, in kliknemo pošlji.


Nato se nam prikaže tako kot prikazuje spodnja slika. Kliknemo vse tri. Oziroma katere zahteve posamezno vsak želi.



Ker je pa dobro imeti kopijo, saj nikoli ne vemo kdaj se nam računalnik uniči, in nebi bilo potrebno še enkrat iti na Upravno enoto.





Nato gremo pa po zavihek"orodja" in izberemo  "možnost"  izberemo napredno in nato preglej digitalni podpis, kjer najdemo svojega (tako dobimo desni okenček), potem kliknemo v redu.


Kot prikazuje slika napišemo svoje geslo. In nato pa po klikamo vse okence v redu.







Ker elektronska pošta od google-a ni v redu moramo pridobiti Thunderbird. Nato thunderbird shranimo v računalnik in zaženemo. Nato se prikaže tako kot prikazuje spodnja slika. Potem gremo pod zavihek "orodja" in kliknemo "možnosti".


Tukaj gremo pod zavihek napredno in nato digitalna potrdila in tam spet kliknemo pokaži potrdila.




Tukaj najdemo svoj digitalni podpis in potem kliknemo uvozi.


Nato gremo na zavihek "varnost". 

In nato kliknemo digitalno podpiši.  


Tukaj pod zavihka "izberi" izberemo svoj digitalni podpis in zopet kliknemo v redu. 












-          http://www.si-ca.si/


sreda, 12. oktober 2011

kje se vidim v informacijski tehnologiji?


Kje se vidim? Ko sem bila proti koncu srednje šole je bilo veliko vprašanje, kam naj grem naprej, kaj naj bom v prihodnosti? Šla sem na veliko faksov na informativni dan.  O veliko šolah sem se pozanimala, vendar ko sem prišla na  FIŠ( Fakulteta za informacijske študije), sem vedela da je to. Saj v tem času, ki živimo, je vse več tehnologij, oziroma ni več niti ena stvar, da nebi bilo vmes tudi tehnologija. Zato sem zdaj na FIŠ.
Tehnologija je v tem času neizogibna. Kamorkoli smo je poleg tudi polno tehnologij. Kot na primer mobiteli, ki ga imajo tako rekoč vsi. Računalniki, ki so v vsakem koraku kjer smo. Tako kot na primer včasih ko smo potrebovali telefonsko številko od nekoga smo pogledali v imenik. Zdaj ko nekoga potrebujemo preprosto gremo na internetni imenik preprosto napišemo ime in priimek in ga najdemo. Tako na primer je informacijska tehnologija je veliko stvari olajšala. Tudi sama se zavedam, da bom v prihodnosti delala kjer bo tehnologija seveda poleg. V daljši prihodnosti bo postala informacijska tehnologija osnova pri delovanju.